Rozhovor s Petrem Dostálem – hlavní trenér ČR neslyšících

In informace by NormadSoul

  • Jak si se dozvěděl o hokejové reprezentaci neslyšících a co tě přesvědčilo stát se jejich trenérem?

Vše začalo v srpnu v roce 2016 na svatbě Zbyňka Rezka (člen výboru a hráč reprezentace), kde jsem se seznámil s většinou kluků stojícími za obnovením reprezentačního týmu. Když se dozvěděli, že mám za sebou hokejovou minulost, požádali mě o pomoc. V pozici konzultanta jsem absolvoval jeden turnaj a soustředění. Chytlo mě to a tak jsme se dohodli, že začnu reprezentační tým trénovat.    

  • Jaká je práce s neslyšícími?

Všechno bylo pro mě nové. Jiná kultura, komunikace i myšlení. Od první chvíle mě to však zaujalo. Pomalinku si osvojuji alespoň hokejovým znakovým jazykem. Jinak mívám po ruce tlumočníky, kterým tímto moc děkuji. Pokud jsem bez nich a potřebuji hráčům něco vysvětlit,  musím mluvit pomalu, zřetelně artikulovat a trochu u toho hrát divadlo ☺ Myslím, že oproti slyšícím hráčům je většina kluků fyzicky i mentálně citlivější. 

  • Baví tě ta práce? Pokud ano, tak proč?

To není práce, ale koníček, velká zábava a trochu to cítím i jako poslání. Trénování hokejové neslyšící reprezentace je pro mě způsob, jak zůstat u hokeje a předávat dál získané vědomosti a dovednosti. Společně se učíme nové věci. Hráči jsou dospělí chlapi a většina se hokeji nikdy dříve v žákovském ani dorosteneckém věku nevěnovala. Proto to jde pomalu a dost často to bolí. Na většině však vidím velký zápal a pokrok. Je to dlouhá a nelehká cesta. To mě na tom baví a vidím v tom smysl. 

  • Co je tvůj cíl? Čeho bys chtěl v reprezentačním týmu dosáhnout?

Z dlouhodobého hlediska budu rád, když hráči budou dál rádi jezdit na reprezentační akce a současně budou na sobě pracovat doma ve svém městě a klubu. Dále bych chtěl tým doplnit a vytvořit mezi hráči větší konkurenci. Nejlepší by bylo, kdyby více neslyšících kluků hrálo od malička ve slyšících týmech. Těmto malých klukům a jejich rodičům nabízím svoji podporu. V letošní sezóně je jednoznačným cílem medaile z ME v Brně.     

  • Je něco, co bys vzkázal svým svěřencům?

Makejte na sobě. Hrajte hokej a trénujte co nejčastěji, ať 11. dubna vyhrajeme, houpe se nám na krku medaile a můžeme slavit.